Starfield Wiki:Jak zacząć

Z Starfield Wiki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Witaj na Starfield Wiki! Strona została stworzona, aby udokumentować grę Starfield. Strona posiada format wiki wzorowany na Wikipedii. Oznacza to, że cała strona jest wspólnym dziełem społeczności, w którym każdy może wziąć udział; wystarczy kliknąć w przycisk edycji strony na górze ekranu, aby zostać redaktorem wiki! Nowe osoby zainteresowane pomocą w projekcie zawsze są mile widziane.

Jak zacząć[edytuj kod]

Jeśli nie jesteś pewien gdzie, co i jak zacząć edytować, oto lista stron, które mogą Ci pomóc:

 • Przewodnik: Lista pomysłów, które można wykorzystać w ulepszeniu Starfield Wiki.
 • Lista zadań: Przegląd aktualnie opracowywanych projektów na stronie.
 • Edycja stron: Pomoc dotycząca edycji stron na wiki.
 • Pomoc: Lista wszystkich dostępnych stron pomocy.
 • Szybki poradnik: Szybki poradnik dla tych, którzy mają już doświadczenie w edycji stron na wiki, ale potrzebują kilku wskazówek.
 • Piaskownica: Eksperymentuj z edycją stron w naszej piaskownicy.
 • Uwagi stylistyczne: Uwagi stylistyczne dotyczące tworzenia stron na Starfield Wiki, tak żeby spełniały one nasze standardy.
 • Regulamin: Informacje o wszystkich regułach przyjętych i zaakceptowanych przez społeczność.
 • Pytania: Jak i gdzie zadawać pytania.

Niektóre główne zagadnienia z powyższych stron zostały streszczone w poniższych sekcjach.

Tworzenie konta[edytuj kod]

Możesz edytować strony bez zakładania konta, jednak jeśli myślisz o zrobieniu czegoś więcej niż wprowadzeniu kilku poprawek, posiadanie go może być całkiem użyteczne. Jest to całkiem bezbolesny proces. Posiadanie konta pozwala innym redaktorom strony na poznanie bliżej Ciebie oraz Twoich zainteresowań, a także daje dostęp do dodatkowych funkcji strony.


Przejrzyj sekcję Dlaczego warto założyć konto? na Wikipedii, aby dowiedzieć się więcej o tworzeniu konta.

Jak pomóc[edytuj kod]

Dotyczy stron: Przewodnik, Lista zadań

Oto kilka prostych sposobów, w jakie możesz ulepszyć stronę:

 • Poprawiaj błędy takie jak błędy gramatyczne lub ortograficzne. Duża liczba drobnych poprawek może znacząco poprawić jakość strony.
 • Ulepszaj zawartość poprzez dodawanie brakujących informacji do artykułów lub poprzez formułowanie zdań w sposób łatwiejszy do przyswojenia dla czytelnika.
 • Formatuj strony. Jeśli posiadasz doświadczenie w edycji stron wiki, możesz poprawiać formatowanie stron, które mogą zostać wizualnie ulepszone.

Edycja stron[edytuj kod]

Dotyczy strony: Edycja stron

Jeżeli masz coś do dodania, dodaj to. Nie przejmuj się zbytnio możliwością zrobienia błędów. Błędy na wiki są w miarę łatwe do naprawienia, a zdecydowanie wolimy mieć redaktorów, którzy dodają dużo treści popełniając czasami błędy niż redaktorów, którzy nic nie dodają bojąc się, że treść nie będzie perfekcyjna. Pamiętaj, że perfekcja nie jest wymagana. Gdy już oswoisz się z wiki, będziesz prawdopodobnie chciał zapoznać się z uwagami stylistycznymi (nikt nie chce być n00bem na zawsze!), ale prawdopodobnie z praktyki nauczysz się tak samo dużo, jak z czytania poradników.

Aby edytować stronę, wystarczy kliknąć w przycisk "Edytuj" znajdujący się na szczycie każdej strony, wprowadzić zmiany, podejrzeć je, a następnie zaakceptować przyciskiem "Zapisz zmiany" na dole ekranu. Twój wkład natychmiast pojawi się w edytowanym artykule. Możesz przetestować funkcję edycji w naszej piaskownicy - tam nie musisz się przejmować popełnianymi błędami.

Możliwe, że Twoje pierwsze zmiany na stronie będą moderowane (lub całkowicie usunięte). Nauka formatowania Starfield Wiki oraz organizacji artykułów może zająć trochę czasu i podczas tej nauki Twoje edycje mogą nie do końca spełniać standardy strony. Jeśli nie rozumiesz dlaczego Twoje edycje zostały zmienione, przejrzyj sekcję edycji stron, aby dowiedzieć się więcej o możliwym powodzie tych zmian.


Formatowanie[edytuj kod]

Dotyczy strony: Formatowanie

Możesz edytować sporadycznie bez jakiejkolwiek wiedzy o formatowaniu wiki. Jeśli jednak chcesz podejść do redagowania artykułów nieco bardziej poważnie, a dodatkowo chcesz, żeby Twoje treści wyglądały lepiej, będziesz musiał nauczyć się podstaw formatowania wiki. Stworzyliśmy szybki poradnik, który wyjaśnia kilka podstawowych komend. Więcej szczegółów znajdziesz na stronie poświęconej formatowaniu.

Dyskusje[edytuj kod]

Dotyczy strony: Edycja stron

Dyskusje są specjalnymi stronami, na których redaktorzy mogą rozmawiać na temat poprawek wprowadzanych do głównego artykułu. Każdy może zadać pytanie, dodać odpowiedź lub wziąć udział w dyskusji. Zasady panujące na stronach dyskusji są nieco inne od obowiązujących na stronach z artykułami. Wymienić tu należy obowiązek podpisywania się w dyskusjach.

Pamiętaj[edytuj kod]

Dotyczy strony: Regulamin

Zanim zagłębisz się w edycje stron, jest kilka rzeczy, o których trzeba pamiętać.

Zawartość[edytuj kod]

Dotyczy strony: Uwagi stylistyczne

Nawet jeśli każdy może edytować strony, nie oznacza to, że na Starfield Wiki można umieszczać dowolne treści. Dodawana zawartość zawsze powinna być informacyjna, podparta faktami, profesjonalna i czytelna, a treści nie spełniające tych kryteriów zostaną prawdopodobnie usunięte. Powinieneś się także zintegrować to, co chcesz dodać z tym, co już mamy, zamiast tworzyć coś zupełnie osobnego lub nawet duplikującego. Co do tonu wypowiedzi, staraj się raczej adresować czytelnika zamiast samego siebie.

Zachowanie[edytuj kod]

Dotyczy strony: Etykieta

Promujemy życzliwą i przyjazną atmosferę, która odzwierciedla sposób działania naszej społeczności. Oczywiście, czasami zdarzają się nieporozumienia lub nawet gorące kłótnie pomiędzy redaktorami, jednak każdy tutaj zobowiązany jest do zachowania szacunku do drugiej osoby oraz podstaw dobrego wychowania.

Najważniejszym aspektem jest akceptacja założenia dobrej woli współredaktorów. Nie zakładaj, że inni działają w sposób złowrogi. Jeżeli inny redaktor robi coś, co Cię irytuje, skontaktuj się z nim i grzecznie wyjaśnij swoje troski. W ten sposób możesz uniknąć potencjalnej niezręcznej sytuacji lub otwartej kłótni.

Popularne błędy[edytuj kod]

Dotyczy strony: Popularne błędy

Istnieje szereg błędów popełnianych przez początkujących redaktorów strony. Przejrzenie tego artykułu może pomóc uniknąć tego typu problemów.

Podsumowując[edytuj kod]

Poznałeś właśnie najważniejsze rzeczy, które musisz znać, aby wziąć czynny udział w tworzeniu projektu. Uważasz, że czegoś brakuje lub zostało niedokładnie opisane? Zostaw wiadomość na stronie dyskusji strony Jak zacząć lub odwiedź nasze forum, aby ze wszystkimi porozmawiać.