Starfield Wiki:Etykieta

Z Starfield Wiki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Starfield Wiki jest wspólnym dziełem wielu umysłów, a projekt może odnieść sukces tylko wtedy, gdy wszyscy będziemy traktować się w sposób cywilizowany i z należytym szacunkiem. Żaden członek społeczności nie powinien czuć się wykluczony lub niechciany na stronie. I chociaż nieporozumienia na pewno będą miały miejsce, dyskusje te powinny utrzymać konstruktywną atmosferę, w której wszystkie opinie redaktorów są mile widziane.

Niniejsza strona zawiera podstawowe zasady etykiety i dopuszczalnego zachowania. Wszyscy członkowie Starfield Wiki powinni przestrzegać tych kilku podstawowych wytycznych we wszystkich możliwych momentach.

Ogólne[edytuj kod]

 • Bądź cierpliwy i uprzejmy. Pamiętaj, że inni redaktorzy mają także swoje życie poza Starfield Wiki. Wszyscy pochodzimy z różnych środowisk, postaraj się więc zrozumieć punkt widzenia innej osoby przed przeskakiwaniem do konkluzji. I nawet jeśli ktoś był wobec Ciebie nieuprzejmy, bycie złośliwym w niczym nie pomoże.
 • Zawsze zakładaj dobrą wolę. Jeżeli nie rozumiesz poczynań innej osoby, zakładaj, że robiła ona to w dobrych intencjach, aby ulepszyć stronę. Uważaj, aby nie pomylić wysiłków niedoświadczonego redaktora z wandalizmem, gdyż może to mocno urazić kogoś, kto chciał tylko pomóc.
 • Nie musisz być przyjacielem każdego, ale zawsze bądź uprzejmy. Jeśli nie możesz powiedzieć niczego miłego, powiedz to w miły sposób.
 • Pamiętaj, że nie każdy zna stronę tak dobrze, jak Ty. Zachęcaj innych do dociekliwości, jednak bądź cierpliwy z ich pytaniami i edycjami, nawet jeśli odpowiedzi wydają się dla Ciebie oczywiste. W końcu strona istnieje po to, aby pomagać graczom Starfielda.
 • Jeżeli powstanie nieporozumienie względem edycji strony, przedyskutuj to na stronie dyskusji. Nie każdy wie o stronie ostatnich zmian lub o historii stron, opisy zmian nie są więc dostatecznym środkiem rozmowy.
 • Wszyscy jesteśmy ludźmi (chyba że jesteśmy botami, ale nawet te nie są perfekcyjne). Normalnym jest robić błędy, ale staraj się na nich uczyć.
 • Każdy członek naszej społeczności jest ważny dla sukcesu Starfield Wiki, bez względu na jego liczbę edycji lub czas spędzony na stronie. Każdy użytkownik ma takie samo prawo udzielenia porady, zadania pytania lub edycji strony.
 • Chociaż gorąco zachęcamy do założenia konta na Starfield Wiki, wielu użytkowników tego nie robi. Niezarejestrowani użytkownicy powinni być traktowani z takim samym szacunkiem, co pozostali użytkownicy strony. Jest to ich wybór, aby nie zakładać konta.

Gdy powstanie konflikt[edytuj kod]

 • Osobiste ataki mogą poskutkować natychmiastowym zablokowaniem, szczególnie jeśli incydent był poważny. Niektórych dużo łatwiej urazić niż innych, ale zawsze lepiej jest unikać mówienia czegoś, co może być raniące dla innych. Ataki osobiste mogą zawierać wszystko od oczywistych wulgaryzmów i przezwisk aż po złośliwy sarkazm. Jeżeli nie jesteś pewien, czy to co chcesz powiedzieć może zostać odebrane za osobisty atak, lepiej tego nie mów.
 • Kto ma rację i kto jej nie ma jest mniej ważne niż traktowanie innych z szacunkiem. "Ale on/ona nie ma racji!" nie jest wymówką do traktowania innych gorzej.
 • Podczas konfliktów i gorących dyskusji ochłoń i zwolnij. Twoje argumenty zostaną przeczytane nawet jeśli nie napiszesz ich od razu, danie więc sobie kilku minut jest dobrym sposobem na uniknięcie wypowiedzenie czegoś, czego możesz później żałować.
 • Skup się na zadaniu. Łatwiej o rozkojarzenie, gdy debata schodzi na złe tory. Jeśli rozmowa zaczyna zamieniać się w kłótnię, spróbuj powrócić do meritum dyskusji. Skupienie się na ulepszaniu strony jest dobrym sposobem na rozładowanie nerwów.
 • Jeśli dyskusja zamienia się w kłótnię, nie bój się poprosić kogoś o pomoc. Inni użytkownicy często potrafią wykazać neutralny punkt widzenia, a w efekcie zamienić sytuację w produktywną konwersację.
 • Jeśli masz jakiś poważny problem z innym użytkownikiem, skontaktuj się z administratorem. Wszystkich administratorów znajdziesz też na forum.