Starfield Wiki:Przewodnik

Z Starfield Wiki
Skocz do: nawigacja, szukaj

Istnieje wiele sposobów, aby pomóc w rozwoju wiki. Naszym celem jest stworzenie dokumentacji wszystkiego, co dotyczy gry Starfield i każdy, kto chciałby w tym pomóc, jest mile widziany. Jeśli chciałbyś przejrzeć listę aktualnie rozwijanych projektów, zerknij na listę zadań.

Redaktorzy mogą pracować nad dowolnym projektem, który uznają za interesujący. Jeśli widzisz stronę, na której można coś poprawić, po prostu kliknij na przycisku edycji i to popraw. Jeśli szukasz pomysłu, co jeszcze można zrobić, ta strona powinna w tym pomóc.

Ulepszanie stron[edytuj kod]

Pomysły opisane w tej sekcji mają zastosowanie do prawie każdej strony na wiki. Gdy przeglądasz jakąś stronę, miej na uwadze poniższe punkty i sprawdzaj, czy nie da się ich zastosować.

Jeżeli nie jesteś czegoś pewien lub masz pytania, które wymagają odpowiedzi przed przystąpieniem do edycji stron, nie krępuj się i je zadaj! Możesz zadać dowolne pytanie na naszym forum lub umieścić je na stronie dyskusji artykułu. Na pewno któryś z redaktorów na nie odpowie.

Czyszczenie stron[edytuj kod]

Zawsze trafią się (niestety) strony, które nie do końca spełniają naszych wytycznych. Do najczęstszych problemów można zaliczyć:

Rozwijanie stron[edytuj kod]

Wiele artykułów może zostać rozwiniętych oraz poprawionych. Możesz przeglądać wiki w poszukiwaniu stron, które w Twoim odczuciu są niejasno opisane, popraw jej zawartość. Jeśli zauważysz, że na stronie brakuje jakiejś informacji, dodaj ją. Możesz także przejrzeć zalążki artykułów - czyli strony, które nie otrzymały jeszcze wystarczającej uwagi redaktorów, aby zawierać wystarczająco dużo informacji.

Tworzenie nowych stron[edytuj kod]

Brakuje czegos na wiki? Jeśli istnieje wiele stron, które odwołują sie do innej, pustej strony, możeszutworzyć. Linki wyświetlane na niebiesko reprezentują strony już istniejące, natomiast te wyświetlane na czerwono prowadzą do stron jeszcze nieistniejących. Jednakże, tworzenie nowej strony powinno miec miejsce tylko wtedy, gdy nowa strona jest konieczna, powinieneś unikać dublowania treści. Jeżeli jesteś nowym redaktorem i nie zaznajomiłeś się jeszcze z istniejącą zawartością wiki, lepiej będzie poczekać aż zdobędziesz nieco więcej doświadczenia przed tworzeniem nowych stron.

Nie wszystkie czerwone linki powinny oznaczać natychmiastowe tworzenie nowych stron. Przed dodaniem kolejnej strony powinieneś:

 • Sprawdź najpierw, czy czerwony link nie jest błędem. Najczęstszym powodem wyświetlania czerwonego linku jest literówka w odnośniku zamiast brakującej strony. Jeżeli strona na dany temat już istnieje, popraw wszystkie odnośniki tak, aby prowadziły do poprawnej zawartości.
 • Twórz nowe strony tylko wtedy, gdy możesz napisać na nich więcej niż jedno zdanie. Nowe strony powinny powinny być w stanie pokryć cały temat i zawierać wystarczająco dużo informacji, by wniosły coś do wiki. Jeżeli nie masz wiedzy, by wypełnić więcej niż jedno zdanie, lepiej jest zostawić czerwony link. Łatwiej wtedy innym redaktorom znaleźć strony, które wymagają utworzenia.
 • Przeczytaj inne wymagania na Pomoc:Tworzenie nowych stron i upewnij się, że możesz je wszystkie spełnić.

Jeśli po sprawdzeniu powyższej listy nadal uważasz, że nowa strona jest potrzebna, utwórz ją!

 • Specjalna:Potrzebne strony zawiera listę stron, które istnieją jako "czerwone linki". Kliknij na nazwę strony, aby ją utworzyć. Kliknij na "# linki", aby zobaczyć, które strony odwołuja się do tych stron i czy mozna te odwołania naprawić.

Dodawanie sugestii[edytuj kod]

Jeżeli uważasz, że któraś strona wymaga poprawy lub uzupełnienia, a sam nie jesteś w stanie tego zrobić, napisz wiadomość na tablicy dyskusji na tej stronie. Na przykład, jeśli nie rozumiesz czegoś opisanego na tej stronie, kliknij w zakładkę Dyskusje na górze strony i napisz swoją sugestię. Sugestie dotyczące tego, w jaki sposób łatwiej znaleźć jakąś informację lub wskazówki dotyczące braku ważnych informacji są szczególnie mile widziane - wielu doświadczonych redaktorów zapomina jak to było, gdy było się początkującym użytkownikiem wiki ;)

Swoje sugestie możesz opisać także na naszym forum w odpowiednim dziale przeznaczonym Starfield Wiki.

Dodawanie linków[edytuj kod]

Wielu potrzebnych linków pomiędzy stronami wiki obecnie brakuje, co utrudnia czytelnikom znalezienie informacji. Jeżeli zauważysz, że na przeglądanej stronie znajduje się mało tych linków lub wcale ich nie ma, dodaj kilka (unikaj jednak powtórzeń tych samych linków na jednej stronie).

Jeszcze większym problemem na każdej wiki są linki prowadzące do nowych stron, których po prostu brakuje. Gdy tworzone sa nowe strony, redaktorzy często upewnią się, że zamieścili na nich wiele linków odsyłających do innych stron, ciężej jest jednak znaleźć strony, które powinny prowadzić do nowoutworzonej zawartości. Podczas przeglądania strony, kliknij w odnośnik "Linkujące" znajdujący się w menu po lewej stronie aby sprawdzić, czy do którejś z tych stron nie można dodać nowego odnośnika lub dwóch.

 • Porzucone strony: lista stron, do których nie prowadzi żaden odnośnik z innych stron wiki. W założeniu linki do tych stron powinno się dodać do innych, istniejących stron.
 • Strony bez linków: strony, które nie zawierają absolutnie żadnych odnośników do innych stron na wiki. Pamiętaj, że niektóre z tych stron nie muszą zawierać linków.

Dodawanie obrazków[edytuj kod]

Wiele screenshotów, map i innych obrazków mogłoby uatrakcyjnić zawartość stron na wiki i zwiększyć ich potencjał informacyjny. Strona Obrazki zawiera informacje dotyczące akceptowanych formatów grafik oraz tego, w jaki sposób tworzyć zrzuty ekranu dobrej jakości.

Pozostała konserwacja[edytuj kod]

Pomoc społeczności[edytuj kod]

Monitorowanie stron[edytuj kod]

Niestety, wiele osób nie rozumie naszej idei dzielenia się wiedzą i wprowadza nieprzemyślane zmiany na stronach lub zmiany, które nie komponują się z naszymi wytycznymi. Czasami zdarza się także wandalizm. Zmiany te są wyłapywane i poprawiane przez redaktorów, którzy śledzą ostatnie zmiany. Każdy redaktor może w tym pomóc. Czasami wymaga to jedynie poprawy dodanych treści, a czasami niestety ich usunięcia.

Odpowiadanie na pytania[edytuj kod]

Istnieje wiele pytań zadawanych przez innych członków społeczności albo na stronach dyskusji przy stronach, albo na forum. jeśli znasz odpowiedź (nawet tylko częściową) na zadane pytanie, udziel jej. Najnowsze pytania znajdziesz w ostatnich zmianach, starsze pytania mogą znajdować się na stronach dyskusji stron, które przeglądasz.

Pomoc innym użytkownikom[edytuj kod]

Wielu użytkowników nie zna sposobu, w jaki mogliby pomóc w rozwoju wiki. Możesz im pomóc dzieląc się z nimi zdobytą wiedzą, zachęcając ich do aktywnego udziału w projekcie oraz znajdowaniu im stron, które mogą poprawić. Jedną z takich metod jest monitorowanie ostatnich zmian w poszukiwaniu nowych talentów. Jeżeli zauważysz, że ktoś dodaje wartościową zawartość, zachęć go do założenia konta (jeśli jeszcze tego nie zrobił) i wskaż mu właściwy kierunek.

Reklama[edytuj kod]

Potrzebujemy więcej czytelników, którzy znajdą odpowiedzi na swoje pytania na naszych stronach. Potrzebujemy także nowych redaktorów, którzy te treści będą tworzyć. Starfield Wiki nie reklamuje się w żaden oficjalny sposób, potrzeba więc ludzi takich jak Ty, żeby strona rosła w siłę. Nie spamuj nigdzie linkiem do wiki, bo robi to złe wrażenie i nikogo nie uszczęśliwia, ale dziel się strona z tymi, którzy mogą z chcieć niej skorzystać.

Projekty[edytuj kod]

Lista zadań zawiera listę projektów, nad którymi pracują inni redaktorzy lub które wymagają rozpoczęcia. Każdy może przejrzeć listę i dodać do niej nowe zadania lub znaleźć takie, nad którymi chętnie spędziłby trochę czasu.

Zobacz także[edytuj kod]

 • Jak zacząć - Poradnik dla nowych redaktorów.
 • Uwagi stylistyczne - Ogólne wytyczne na temat tworzenia, formatowania i prezentacji stron.
 • Popularne błędy - Niektóre błędy, których można ominąć podczas dodawania treści.
 • Regulamin - Ważne zasady, z którymi powinieneś się zapoznać przed edycją stron.
 • Przestrzeń nazw - Nasze wytyczne dotyczące używania przestrzeni nazw.
 • Kategorie - Przewodnik po tworzeniu i używaniu kategorii.
 • Pomoc:Styl - Poradnik dla autorów na Wikipedii - Ogólne informacje dotyczące tworzenia stron na wiki, włączając w to m.in. tworzenie tabel, kontrolę spisów treści oraz dodawanie/używanie szblonów.
 • Starfield Wiki na forum - Dział na forum przeznaczony na dyskusje i pytania bezpośrednio związane z rozwojem Starfield Wiki.