Starfield Wiki:Regulamin

Z Starfield Wiki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Naszą misją jest stworzenie wysokiej jakości encyklopedycznego przewodnika po świecie Starfield. Aby utrzymać spójną formę treści na stronach, musieliśmy przyjąć niniejszy zbiór zasad, procedur i wartości, który pozwoli każdemu na efektywny udział w projekcie Starfield Wiki.

Nowi redaktorzy nie muszą czytać wszystkich zasad i zaleceń zawartych na tej stronie; nie są one regulaminem, który trzeba zrozumieć przed przystąpieniem do edycji stron. Większość z tych zasad bazuje na zdrowym rozsądku. Redaktorzy, którzy działają w dobrej woli i traktują innych użytkowników społeczności z należytym szacunkiem, raczej nie spotkają się z problemami; redaktorzy zostaną powiadomieni zawsze, gdy powinni rzucić okiem na którąś z opisanych tu zasad.

W założeniu, niniejszy regulamin został spisany, aby sprawnie rozwiązać jakiekolwiek konflikty wśród użytkowników strony. Pozwala on redaktorom na podjęcie odpowiednich działań. Zasady zostały opracowane przed stworzeniem Starfield Wiki, abyśmy mogli nad nimi popracować w spokojnej i przyjacielskiej atmosferze zamiast je tworzyć po powstaniu problemu. Są one wynikiem doświadczeń wielu redaktorów, którzy mieli swój udział w tworzeniu strony.

Lista zasad została spisana przez społeczność dla społeczności. Propozycje dodania lub zmodyfikowania niektórych zawartych tu reguł są zawsze mile widziane. Przed dodaniem nowej zasady do listy porozmawiaj o niej z innymi redaktorami na stronie Dyskusji.

Tworzenie wysokiej jakości treści[edytuj kod]

 1. Informacyjność - Zawartość musi dostarczyć czytelnikowi informację. Treści zawierające niewiele lub w ogóle brak jakiejkolwiek informacji powinny zostać usunięte lub zredagowane. Staraj się poprawiać zawartość w taki sposób, aby zawsze była bardziej informacyjna.
 2. Możliwość weryfikacji - Każdy redaktor powinien być w stanie zweryfikować dodawane przez siebie i innych treści. Opinii i historii z własnego doświadczenia zazwyczaj nigdy nie da się zweryfikować, powinny więc być unikane.
 3. Profesjonalizm - Wszystkie strony powinny być napisane formalnym językiem, którego oczekuje się od stron encyklopedycznych. Poprawna gramatyka, ortografia, ton i spójność są wyznacznikami profesjonalnej strony.
 4. Czytelność - Strony powinny być czytelne, a osiągnąć to można stosując właściwe formatowanie tekstu.

Wymagana etykieta[edytuj kod]

Dotyczy strony: Etykieta

Etykieta jest zbiorem wartości osobistych, których oczekujemy od redaktorów naszego projektu. Niektóre z tych zasad są obowiązkowe dla wszystkich, którzy edytują strony, inne natomiast są jedynie wskazówkami w zachowaniu, które zostanie dobrze odebrane przez społeczność. Niemniej, stosowanie wszystkich poniższych wytycznych pomoże uniknąć konfliktów oraz zyskać szacunek pozostałych redaktorów.

 • Nie bój się edytować. Każdy ma przycisk edycji widoczny na górze strony. Jeżeli widzisz coś, co może zostać poprawione, popraw to! Zachęcaj wszystkich - nawet tych, z którymi się nie zgadzasz - do robienia tego samego.
 • Bądź miły. Zachowuj się w cywilizowany sposób w stosunku do pozostałych osób, traktuj je z szacunkiem i życzliwością. Zachęcaj innych do podobnego zachowania i uważaj, żeby nie zaprezentować się z nieuprzejmej strony.
 • Nie niszcz. Wandalizm definiuje się jako dodawanie, usuwanie lub zmianę zawartości w taki sposób, aby zaszkodzić naszemu projektowi. Nie wprowadzaj na stronach celowo bałaganu. Usuwanie stron lub sekcji, podmienianie treści na dowcipy lub inny nonsens, a także tworzenie stron celowo wprowadzających czytelnika w błąd będzie uważane za wandalizm. Jakikolwiek wandalizm na stronie powinien zostać usunięty, a zawartość strony przywrócona.
 • Zakładaj dobrą wolę. Zawsze zakładaj, że inni chcą pomóc w rozwoju projektu zamiast go zniszczyć. Nie ignoruj złych czynów, ale postaraj się widzieć chęć współpracy u wszystkich redaktorów.
 • Stosowanie szczegółowego opisu zmian pozwoli na uniknięcie nieporozumień. Staraj się wytłumaczyć co zmieniłeś oraz dlaczego to zrobiłeś tak często, jak to tylko możliwe. Jeśli czujesz, że potrzebujesz szczegółowo opisać swoją decyzję, wpisz w opisie zmian "Zobacz stronę dyskusji" i to na niej szczegółowo opisz swoją edycję.
 • Jeśli masz wątpliwości, rozmawiaj. Osiągnięta zgoda - nawet pomiędzy tylko dwoma redaktorami - pomoże w rozwoju stron. Mamy naprawdę dużo czasu, aby przedyskutować zmiany. Mamy też odpowiednią liczbę miejsc, w których możemy to uczynić. Jeżeli porozmawiasz o zmianach, które chcesz wprowadzić zanim edytujesz stronę, szybciej uzyskasz consensus, a pozostali członkowie społeczności będą mieli lepsze zrozumienie tego co robisz.
 • Podpisuj komentarze na stronach dyskusji. Skąd ludzie będą wiedzieli, że Twoje komentarze należą do Ciebie, jeśli ich nie podpiszesz? Używaj czterech symboli tyldy (~~~~) na końcu każdego komentarza. Pamiętaj tylko, żeby Cię nie poniosło i żebyś nie zaczął robić tego samego na stronach wiki.
 • Pamiętaj o prawach autorskich. Nie kopiuj tekstów z innych stron, nie korzystaj z grafik, których sam nie wykonałeś. Jednocześnie pamiętaj, że każdy tekst, który wprowadziłeś na stronie może zostać edytowany, zmieniony lub usunięty przez pozostałych redaktorów.

Ogólne wytyczne[edytuj kod]

Poniżej spisane zostały ogólne wytyczne, których trzymamy się podczas tworzenia i edycji stron, aby zachować odpowiednie środowisko pracy.

 • Unikaj pierwszej osoby - Podczas eycji stron unikaj używania pierwszej osoby, chyba że masz solidną podstawę do zrobienia tego. Liczba pojedyncza pierwszej osoby jest bardzo trudna do zweryfikowania, co oznacza, że pierwsza osoba będzie regularnie i bezlitośnie usuwana. Liczba mnoga pierwszej osoby oznacza, że zostało osiągnięte porozumienie z innymi redaktorami i powinna być używana jedynie na stronach technicznych (takich jak np. Lista zadań.
 • Blokowanie użytkowników - Redaktorzy, którzy przeszkadzają w rozwoju projektu lub nie szanują członków naszej społeczności mogą zostać zablokowani na krótszy lub dłuższy okres, w zależności od popełnionych czynów. Zablokowane osoby (lub adresy IP) nadal mogą przeglądać wszystkie treści, nie będą jednak mogły edytować stron.
 • Treść ponad styl - (Merytoryczna) zawartość stron ma zawsze priorytetowe znaczenie ponad wytycznymi dotyczącymi stylu. Jeżeli w którymkolwiek momencie ustalony styl wiki będzie przeszkadzał w dodaniu nowych treści, należy go zmienić zamiast rezygnować z dodania tych treści.
 • Usuwanie stron - Strony mogą być usuwane jedynie przez administratorów wiki. Strony jawnie podlegające pod definicję wandalizmu będą natychmiastowo usuwane, natomiast pozostałe strony muszą zostać omówione z redaktorami przez decyzją o ich usunięciu.
 • Przestrzeń nazw - Wszystkie strony dotyczące gry Starfield powinny być umieszczone w głównej przestrzeni nazw (np. Starfield). Dodatkowo utworzyliśmy na wiki dwie dodatkowe przestrzenie nazw, które mają pomóc w edycji stron. Ogólne informacje o edytowaniu stron wiki zostały umieszczone w przestrzeni Pomoc (np. Pomoc:Szybki poradnik), a wytyczne dotyczące w szczególności naszej wiki trafiły do przestrzeni Starfield Wiki (np. Starfield Wiki:Jak zacząć).
 • Ochrona stron - Strony mogą zostać objęte ochrona przez administratorów, jeśli będzie taka potrzeba.
 • Uwagi stylistyczne - Staramy się utrzymać ujednolicony styl na całej wiki. Wytyczne dotyczące stylu powinny być przestrzegane podczas edycji jakiejkolwiek strony.

Zobacz także[edytuj kod]